Energiatõhusus kodus

Uut seadet ostes ärge võrrelge odavaima hinna, vaid elutsükli maksumuse põhjal.

Valides energiatõhusa seadme – arvuti, monitori, väikeserveri, koopiamasina, printeri, lairibamodemi, ruuteri ja kuvari – ning lülitades selle kasutamise järel välja, võite märkimisväärselt elektritarbimist vähendada.

2007. aastal ühines Euroopa Liit USA-s välja töötatud energiatõhususmärgistuse programmiga Energy Star, mille juhendid, kalkulaatorid ja riigihanketeabe leiate siit.

Aktiveerige integreeritud energiasäästlikkuse funktsioon. 

Enamikel seadmetel, sh arvutid, monitorid, väikeserverid ja printerid, on see funktsioon sisse ehitatud – veenduge, et see oleks ka sisse lülitatud.

Mis on erinevus ooterežiimi, puhkerežiimi ja sügava puhkerežiimi vahel? 

See tähendab, et tänapäeva seadmetel on automaatsel väljalülitumisel mitu järku. Kui vanasti oli seadmel lihtne ooterežiimi nupp, siis moodsate seadmete puhul on see juba möödanik. Enamikel kaasaegsetel seadmetel olev protsessor käitab tarkvara programmi (energiahalduse programm), mis lubab seadme teatud osade järk-järgulist väljalülitamist või aeglustamist, kui seadet teatud aja jooksul ei kasutata, säästes nii elektrit. Samuti määrab see programm, kuidas seadet teatud aktiveeriva sündmuse järel elektriga varustatakse.

  • Ooterežiim viitab tavaliselt seadme energiatarbimisele, kui seda aktiivselt ei kasutata ning ühtki toimingut käimas pole, ent mil see on koheselt kasutusvalmis. 
  • Unerežiimiks kutsutakse sageli madala energiatarbimise režiimi, viidates seadme energiatarbimisele, kui seda ei ole teatud aja jooksul kasutatud ning normaalse talituse taastumine võtab veidi aega. 
  • Sügav unerežiim (talveuni) on unerežiimi teine järk, milles energiatarbimine erineb tegelikult väga vähe väljalülitatud olekust. Paljud seadmed tarbivad sügavas unerežiimis või väljalülitatult jätkuvalt elektrit seoses elektrilekkega ühendatud vooluvõrgust või väikse elektrikogusega võrguvajaduste katmiseks (et seade automaatselt äratusele reageeriks).

Energiatarbimine koormuse korral 

Selliste arvutitoimingute nagu tekstitöötlus või veebilehitsemine puhul tarbib sülearvuti 19 kuni 58 vatti elektrit. Lauaarvuti, sh monitor, kasutamine jääb vahemikku 100 kuni 260 vatti.

Elektritarbimine puhkerežiimis

Puhkerežiimis kasutab arvuti kaks korda rohkem elektrit kui väljalülitatult. Puhkerežiim on madala elektritarbimise režiim, milles enamik arvuti allsüsteeme on välja lülitatud. Puhkerežiimis on arvutil vaja teatud määral elektrit mälu alalhoidmiseks ning ajastatud toimingute läbiviimiseks. Keskmiselt aga tarbivad arvutid puhkerežiimis palju vähem elektrit kui siis, mil seda sisselülitatult ei kasutata. Sülearvutid kasutavad puhkerežiimis 1 kuni 4 vatti. Lauaarvutid kasutavad 1 kuni 5 vatti.

Järgmine kord uue arvuti soetamisel kaaluge sülearvutit (need kasutavad palju vähem elektrit kui lauaarvutid) – see võib lauaarvutist tarbida 5 korda vähem energiat!

Lauaarvuti kasutamisel ärge unustage puhvertoiteallikat

Puhvertoiteallikas (UPS) on nutikas akupakk, mis kaitseb arvutit (ja andmeid) liigpinge või elektrikatkestuse eest. Selle mahutavus lubab lauaarvuti kontrollitud väljalülitamist. Isegi väike UPS kasutab pidevalt 8 kuni 25 vatti (8760t aastas) – vastavalt mudelile ja selle tehnilistele näitajatele.

Kasutage lülitiga pikendusjuhet

Praktiliselt kõik tänapäeva seadmed tarbivad isegi väljalülitatud olekus elektrit. Ainus viis selle vältimiseks on seadmed seinapistikust lahti ühendada või kasutada pikendusjuhtmel olevat lülitit. Sülearvuti energiasäästu suurendamiseks ühendage selle vahelduvvooluadapter pikendusjuhtmega, mida saab lüliti abil välja lülitada (või see lülitub automaatselt välja), sest adapter tarbib elektrit isegi siis, kui sülearvuti ei ole sellega ühendatud.

Investeerige pistikupesa nädalataimerisse

Lihtne (mehaaniline või elektrooniline) või täiustatud funktsioonidega (elektrivaruga juhuks, kui teie kodus on pidevad elektrikatkestused) 7 päevale programmeeritav taimer ühiskasutatavate seadmete tarbeks, nt printerid, koopiamasinad, skännerid, kohvimasinad, veekeetjad ja –automaadid. , tagab, et need ei jääks ööseks või puhkuseajaks elektrivõrguga ühendatuks. Sellised taimerid on suhteliselt odavad ja võivad säästa kuni 70% kodumasinate energiatarbimisest ooterežiimis.