Päikesejaamad äriklientidele aastal 2021 - kas investeerida oma päikesejaama või siis vaadata omafinantseeringuta päikeseelektrijaama lahenduse poole?

Riigi poolt taastuvenergia (üsna helde) toetuse jagamine päikeseelektrijaamade rajamiseks vana skeemi järgi lõppeb 2020 aastaga ja edaspidi on võimalik toetust saada vähempakkumiste korras, mille tõttu on tulevikus eeldatav toetus kordi väiksem. Riiklike toetuste vähenemine ei tähenda seda, et ärikliendid nüüd päikesejaamade rajamisest loobuma peaksid. Pigem mõjutab toetuste vähenemine enim neid suurarendajaid, kes toetuste pealt nö kobarjaamade skeemi abil rohkem kasumit võita üritavad. Sel juhul ehitatakse jaamu paari-kolmekümne kaupa kobaras koos, kvalifitseerutakse sama toetuse alla ning jaamade tasuvusaeg muutub oluliselt lühemaks.

Millele võiks äriklient või ka korteriühistu edaspidi tähelepanu pöörata,  kui on mõtted päikeseelktrijaama rajamise poole liikunud? Omafinantseeringuga jaama rajamisele lisaks on viimastel aastatel äriklientide huvi suurenenud ka omafinantseeringuta päikeseelektrijaamade vastu, kus jaama rajamise ja hilisema hooldamise kulud kannab kliendi asemel hoopis näiteks Elektrum.

PPA (ingl k Power Purchase Agreement) ehk otsetõlkes elektriostu lepingu lahendus tähendab, et Elektrum rajab kliendi hoone juurde või selle katusele päikeseelektrijaama ja katab investeeringu ning klient ostab kokkulepitud hinnaga ja perioodil seal jaamas toodetud elektrit.

PPA-tüüpi finantseerimisskeem sobib neile, kes ei soovi ise jaama ehitamisega, opereerimisega ja investeeringu katmisega tegeleda. Samas võimaldab selline lahendus kindlustada ennast tuleviku elektrihindade tõusu vastu.

Vaatamata vähenevatele toetustele, ei ole mõtet ideed päikesejaamast nurka heita. Ka ilma toetusteta on võimalik oma elektrikulutusi päikeseelektrijaama abil madalamal hoida ning saada sõltumatuks elektritootjaks. Ühtlasi suurendab jaama olemasolu nii kinnisvara väärtust kui ka ettevõtte vastutustundlikku kuvandit keskkonna suhtes.

Kindel on see, et päikesejaamad ja päikeseenergia on mitmes mõttes tark valik ka edaspidi. 

Loe Elektrumi päikesejaamade ja -energia kohta lähemalt siit.