Päikesejaamade toetusskeem ja kaua see kestab

16. Okt 2019
Päikesejaamade toetusskeemi lõpuni on 14 kuud - räägime finantseerimisest

Elektri tootmine on regulatsioonidest ja toetustest sõltuv äri. Päikesejaamad võimaldavad alandada elektrienergia kulu. Päikesejaamale alla 10 aastast tasuvusaega võimaldav toetusskeem on lõpule jõudmas. Toetust saavad ainult need jaamad, mis toodavad elektrit enne 2020. aasta lõppu. Et õigeks ajaks valmis jõuda, tasub ehitust planeerima hakata praegu.

Sellepärast on sobilik hetk finantseerimise võimalused üle käia.

Teatavasti kehtiv toetusskeem lubab ehitada kuni 50 kW võimsusega jaamu. See võtab enda alla umbes 1000 m2 katuse- või maapinda. Investeeringu suurus on sõltuvalt jaama konfiguratsioonist ning asukohast vahemikus 40 000 – 50 000 eurot, millele lisandub käibemaks. Katusele on jaama üldjuhul ehitada pisut odavam, maapinnale kallim.

Päikesejaama finantseerimiseks on kolm peamist võimalust. Kõiki kolme pakub ka Elektrum.

Jaama väljaostmine

Jaama kohene väljaostmine on kõige triviaalsem ja ka levinum variant. Jaama eest makstakse tavapäraselt kahes osas. Esimene osamakse on enne komponentide tellimist ja ehituse algust. Teine osamakse pärast jaama lõplikku valmimist. Oluline on jaama valmimine defineerida selliselt, et ka kasutusloa taotlemine jääks ehitaja ülesandeks

Oluline on ka jälgida, et mis on paketi hinnas hõlmatud ja mis mitte. Eelistada tasuks „võtmed kätte“ pakette, kus on kõik hinnas: komponendid, paigaldus, dokumentatsioon ja asjaajamine. Elektrivõrguga liitumine on ainus kulu, mida kaasata ei saa.

Elektrumist jaama ostes on esimene ja teine osamakse 50% ja 50%. Turul on ka variante, kus ettemaksu osakaal on suurem -  kõikide komponentide eest kuni 100%-lise ettemaksuni välja. Kasulikumad on ikkagi sellised variandid, kus arvestatav osa summast jääb tasuda pärast jaama lõplikku valmimist.

Järelmaks

Järelmaksuga jaama finantseerimine on samuti levinud. Elektrumist on võimalik saada järelmaksu selliselt, et sissemaks on sõltuvalt tagatistest ja ostja finantsseisust. Erakliendile sissemakse alates 15%, ärikliendile alates 30%. Makseperiood on 3-5 aastat. Turul on levinud ka variandid, kus järelmaksu pakub mõni tarbimislaenude firma või klient ostab jaama välja ja korraldab sildfinantseerimise ise, näiteks pangaga. Elektrumi järelmaks on null protsendilise intressi ja nulleurose lepingutasuga. Järelmaksu variante analüüsides on oluline arvestada kogu kulu, sealhulgas intressi ja lepingutasu.

PPA – null investeeringuga variant

PPA ehk Power Purchase Agreement tüüpi finantseerimise korral kuulub jaam elektritootjale, näiteks Elektrumile. Elektritootja teeb investeeringu ja seisab jaama opereerimise ning hooldamise eest. Klient saab sellest jaamast kokkulepitud hinnaga elektrit osta, mis on odavam kui võrgust ostes. Katusele või maatükile, kuhu jaam rajatakse, seatakse elektritootja kasuks kasutusõigus. PPA-tüüpi finantseerimisskeem sobib neile, kes ei soovi ise jaama ehitamisega, opereerimisega ja investeeringu katmisega tegeleda. 

 

Päikesepaneelide kohta lisainfot saad lugeda kodulehelt ning personaalse pakkumise saamiseks, palun täita järgnev kontaktivorm või võta meiega ühendust kliendiinfo@elektrum.ee ning edastame Sulle personaalse pakkumise ja võtame ühendust!