Korduma kippuvad küsimused

Elektrum Päikese Klõps teenusest

Mis vahe on päikesepaneelidel ja päikesekollektoritel?

 

Paneelide või päikesepatareide abil saab päikeseenergia elektriks muundada. Päikesekollektoritega muundatakse päikeseenergia otse soojusenergiaks, mida kasutatakse vee soojendamiseks. 

Mis mõjutab toodetud elektrikogust?

 • Asukoht: päikesepaneelid on kõige efektiivsemad, kui need paigaldada lõuna suunas horisondi suhtes umbes 30-50° nurga all ja vältides varje.
 • Aastaaeg: päikesepaneelide tootlikkus on kõige suurem märtsist septembrini. Sügisel ja talvel toodavad paneelid 10–20% aastasest toodetud elektrikogusest.
 • Aastase päikesekiirguse intensiivsus: päikesepaneelide paigaldamine Eestis on kasulik, sest päikesekiirguse intensiivsus on sarnane Saksamaa ja Inglismaa päikesekiirguse intensiivsusele: 850–1,200 h/aastas, kus päikesepaneele kasutatakse laialdaselt. Samas toodavad paneelid elektrit ka pilvise ilmaga, kuna kasutavad elektri tootmiseks nähtavat valgust.
 • Tööiga: päikesepaneelide tööiga on vähemalt 25 aastat. Esimese 10 aasta jooksul võib toodetud elektrikogus tasapisi langeda kuni 10% ja järgmise 15 aasta jooksul veel 10%. Elektrumi pakutavatel paneelidel on 25-aastane 80% võimsuse garantii.
 • Tolmukogus: mõistagi toodavad tolmused paneelid vähem elektrit, kuid paneele hoiavad puhtana vihm ja lumi, mida esineb Eestis üsna sagedasti. Sellegipoolest koguneb maanteedest eemale paigaldatud päikesepaneelidele vähem tolmu ja seega ei vähene elektri tootmise intensiivsus.

Mida teha elektriga, mida ei ole ära tarbitud?

 

Suure tõenäosusega ei kattu päikesejaama tootmiskõver teie tarbimiskõveraga ehk erinevatel ajahetkedel peate kas teie ostma võrgust elektrit juurde (nt talvel) või müüma oma tarbimisest ülejääva elektri jaotusvõrku tagasi (nt suvel). Elektri tagasimüügiks saate sõlmida mikrotootja lepingu mõne elektrimüüjaga. ElektrumiPäikese Klõps paketi valimisel ja mikrotootja lepingu sõlmimisel kehtib teile edaspidi arveldamisel netosaldeerimise põhimõte. Elektrivõrku tagasi müüdud elektrienergia summa tasaarveldatakse teie igakuise elektriarvega ning juhul, kui omatarbest ülejääv ja võrku tagasimüüdud elektri summa on suurem kui võrgust ostetud elektri eest, siis jääb teile ettemaks järgmisesse kuusse. Käibemaksukohustusega füüsilistel isikutel ja juriidilistel isikutel tuleb sõmida eraldi ostuleping elektrivõrku müüdud elektrile ja eraldi elektrimüügileping võrgust tarbitud elektrile.

 

Mis vahe on Premium ja Value pakettidel?

 

Premium pakett - paneelid võimsusega 310 W on valmistatud Eestis, Naps Solar tehases. Monokristallpaneelide eeliseks on suurem võimsus pinnaühiku kohta, mis on oluline siis, kui näiteks katusel napib paigalduseks sobivat pinda või kui soovitakse kõige efektiivsemat lahendust. Samuti sobib musta värvi paneel sageli rohkem uuemate eramute disainilahendusega.

Value pakett - paneelid võimsusega 280 W on valmistatud Aasias. Polükristallpaneelide eeliseks on soodsam hind.

Kas Elektrumi Päikese Klõps paneelikomplektil on garantii?

 

Päikesepaneelide garantiiperiood on 10 aastat mehaanilisele kulumisele ja 25 aastat lineaarsele kulumisele (80% võimsuse garantii). Inverteri garantii on 5 aastat ja garantii paigaldustöödele 2 aastat.

 

Kas Elektrumi elektriseadmete/elektriliste riskide kindlustuskaitse kehtib endiselt, kui paigaldan päikesepaneelid?

 

Kui olete eelnevalt sõlminud Elektrumiga elektriliste riskide kindlustuskaitsega elektrimüügilepingu, siis selleks, et kindlustustingimused kehtiksid edasi ka Päikese Klõps paketi puhul, tuleb sõlmida Elektrumi kindlustuskaitsega mikrotootja leping.

 

Umbes kui palju mu igakuine elektriarve väheneb?

 

Elektriarve vähenemine sõltub teie tarbimisest hetkel, mil päikesepaneelid elektrit toodavad:

 • elektri eest, mida päikesepaneelid toodavad ja te ise samal ajal tarbite, ei maksa te mitte midagi;
 • elektri eest, mida te ise ära ei tarbi, vaid edastate elektrivõrku, teenite te tulu. Elektrumiga mikrotootja lepingu sõlmimisel võrku edastatud elektrienergia eest arvestatud summa tasaarveldatakse igakuise elektriarvega;
 • elektri eest, mille ostate võrgust päikesepaneelide poolt toodetud elektrile lisaks (ajal, mil tarbimine on suurem kui tootmine), maksate tavapärase elektrihinna: tarbitud elektrienergia müügihind, millele lisanduvad võrgutasud, elektriaktsiis ja taastuvenergia tasu.  

Näiteks:

 • teie igakuine elektritarbimine on 500 kWh.

 • päikesepaneelid konkreetses kuus tootsid 300 kWh, millest 100 kWh tarbisite kohe ja

 • ülejäänud 200 kWh müüsite mikrotootjana võrku;

 • kuna teie igakuine tarbimine on 500 kWh, millest 100 kWh kattis päikesepaneelide sel kuul toodetud elekter, ostsite võrgust lisaks 400 kWh elektrit. 

 • Eleringi taastuvenergia toetus toodetud ning võrku müüdud elektrienergia pealt (meie näites 200 kWh), kui olete teinud vastava taotluse.

Teie elektriarve arvutatakse netosaldeerimise põhimõttel järgmiselt:

 Netosaldeerimine_tabel.PNG

Seega selles näites säästsite oma elektriarvel 100 kWh elektritarbimise hinna (koos võrgutasu ning elektriaktsiisiga ca 8 eurot) ja lisaks teenisite 8,73+10,74=19,47 eurot võrku müüdud elektri eest.

Millal hakkavad päikesepaneelid end ära tasuma?

 

Päikesepaneelide tasuvusaeg sõltub mitmetest teguritest, peamiselt valitud päikesepaneelide komplektist, ektritarbimisest (kui suur on omatarve ja kui suur osa edastatakse võrku), finantseerimistingimustest ja krediidikulukuse määrast, riiklikest subsiidiumitest ning toetusmeetmetest. Kui soovite teada, millal päikesepaneelid end teie konkreetsel kinnisvaral ära tasuvad, soovitame saata meile andmed päikesepaneelide pakkumise tegemiseks ning teeme teile vastavad arvutused.

Näide: 5 kW päikeselektrijaama tasuvusaja lihtsustatud arvutus järgmistel näidistingimustel:

 • Paigaldatud on päikeseelektrijaam kogumaksumusega 7371  EUR (sisaldab 16 polükristallpaneeli, inverteri, dokumentatsiooni vormistamise ja paigalduse viilkatusele). Hoone peakaitsme suurus on 12A, katusekalle on optimaalne ja paneelid on paigaldatud lõunapoolsele küljele.

 • Elektrienergia hind tarbija jaoks lõppkokkuvõttes ei tõuse, inflatsioon ja elektrihindade tõus aastate jooksul on võrdsed.

 • 5 kW päikeseelektrijaam toodab Eestis ligikaudu 4000 kWh elektrienergiat aastas (umbes 200 päeval aastas).

 • Toodetud elektrist tarbitakse kohapeal ära umbes 30% (1200 kWh) ja 70% (2800 kWh) müüakse tagasi elektrivõrku. Selline omatarbe profiil on tüüpiline kodumajapidamises (äriklientide puhul on omatarbe osakaal suurem, ulatudes 100% ni).

 • Võrku tagasimüüdava elektrienergia osale on sõlmitud Elektrumiga mikrotootja leping.

 • Paneelide regulaarsele hooldusele (pesu jms) kulub umbes 100 eurot aastas.

 • Päikeseelektrijaam on soetatud soodsa Elektrumi järelmaksuga: sissemakse 15% ehk 1106 eurot, kuumakse 104,42 eurot (järelmaksu intress 0%, lepingutasu 0%, makseplaan 60 kuud).

 1

1

1

Seega on sellise jaama rajamise investeering kaetud säästudega 15 aastal ja  ülejäänud aja ehk järgmised 10-15 aastat toodab jaam omanikule puhasväärtust täiesti tasuta. Võrdluseks 100% omatarbe korral oleks sama alginvesteeringuga tasuvusaeg juba 13 aastat. Keskmiselt ongi päikeseelektrijaamade tegelik tasuvusaeg 13-16 aastat.

Päikeseelektrijaamade paigaldamine on peale rohelise mõtlemise ja mõistliku tasuvusaja ka teisi positiivseid aspekte. Päikeseenergia tootmine kaitseb teid kümnete aastate jooksul elektrihindade suurenemise eest. Samuti on päikesepaneelidega varustatud hooned kinnisvara müügiturul kõige atraktiivsemad.

 

Kui pikk on päikesepaneelide tööiga?

 

Tööiga või tööperiood on vähemalt 25 aastat. Paneelide amortisatsioon on umbes 1% aastas, kusjuures koguamortisatsioon 25 aasta vältel ei ületa esialgsest tootmisvõimsusest 20%.

 

Kas päikesepaneelide hind erineb, kui paneelide eest tasuda kohe koguhind või soetada need järelmaksuga?

 

Päikese Klõps – Premium ja Value pakettidele pakume Elektrumi intressivaba järelmaksu (ning lepingutasu on 0 eurot) – ostuhind on ühesugune kui ostate päikesepaneelid järelmaksuga või tasute kohe koguhinna.

 

Kellele kuulub päikesepaneelide omandiõigus järelmaksu perioodil, kui ostan päikesepaneelid järelmaksuga?

 

Päikesepaneelide omandiõigus läheb alates päikesepaneelide paigaldamisest ja üleandmise-vastuvõtuakti allkirjastamisest kliendile üle.

Kas päikesepaneelide toodetud elektrit saab kasutada ka muu minu sõlmitud lepinguga hõlmatud kinnisvara tarbimise katmiseks (näiteks lisaks majale ka korter)?

 

Päikesepaneelide toodetud elektrit saab kasutada omatarbeks ainult kinnisvaral, kuhu need on paigaldatud. Kui olete näiteks mikrotootja lepingusse lisanud nii maja kui korteri, siis ka sellisel juhul kohaldatakse ühisel elektriarvel netosaldeerimise põhimõtet, toodetud ja omatarbest ülejäävat ning üldisse elektrivõrku edastatud elektri eest arvestatud summa tasaarveldatakse igakuise ühise elektriarvega.

Kas Elektrum Päikese Klõps paneelikomplektil on olemas akupatarei, mis kogub tarbimata elektrit?

 

Meie pakkumine hetkel ei sisalda patareid ega akut. Tarbimata elekter edastatakse ühisesse elektrivõrku ja mikrotootja lepingu olemasolul arveldatakse vastavalt netosaldeerimise põhimõttele. Akupatarei süsteemide hinnad on hetkel veel sama kõrged kui kogu Päikese Klõps paneelikomplekti omad ning selle tööiga on päikesepaneelide tööeast oluliselt lühem, mistõttu täna ei ole need veel nii kuluefektiivsed. Soovi korral võite osta lisaks aku, kuid selle jaoks tuleb kindlasti saada heakskiit Elektrumilt, vastasel juhul jää Päikese Klõps paneelikomplekti garantii kehtima.

 

Mis on päikeseenergia inverter? Miks on see vajalik?

 

Päikeseenergia inverter muundab päikesepaneelide toodetud alalisvoolu majapidamises kasutatavaks vahelduvvooluks. See on Elektrum Päikese Klõps paneelikomplekti oluline osa, sest ilma selleta ei ole võimalik päikeseenergiat omatarbeks kasutada.

Miks pean ma tasuma taastuvenergia tasu, kui toodan ise elektrit päikesepaneelidega ja kasutan rohelist elektrit?

 

Elektri eest, mida kasutate päikesepaneelide töötamise ajal, ei pea tõepoolest midagi maksma.

Kohe, kui hakkate elektrit saama elektrivõrgust, tuleb teil tasuda lisaks tarbitud elektri müügihinnale ka võrgutasud, elektriaktsiis ja kohustuslik taastuvenergia tasu. Taastuvenergia tasu on taastuvast energiaallikast või tõhusa koostootmise režiimil toodetud ning võrku antud elektrienergia toetuste rahastamise kulu, mille määrad on välja toodud elektrituruseaduses. Taastuvenergia tasu on eraldatud võrgutasudest ja seega on selle maksjateks kõik elektrienergia lõpptarbijad Eestis vastavalt nende tarbitud võrguteenuse mahule. Seetõttu tuleb teil võrgust saadava elektri eest tasuda ka taastuvenergia tasu, sõltumata sellest, et osa elektrit tarbite oma isiklikest päikesepaneelidest. Päikeseelektrijaama rajamise järgselt on teil võimalik Eleringist taotleda taastuvenergia toetust võrku edastatava elektrienergia koguse osas, täiendavat teavet selle toetuse kohta leiab Eleringi kodulehelt: https://elering.ee/taastuvenergia-toetus.

 

Elektrum Päikese Klõps paneelide paigaldamisest

Kuhu saab päikesepaneelid paigaldada?

 

Päikesepaneelid saab paigaldada nii katusele kui maapinnale.

Kas päikesepaneelid saab paigaldada igasugusele katusele?

 

Päikesepaneele saab paigaldada igasugusele katusetüübile ja -materjalile (viil- ja lamekatus, kivi, plekk, eterniit, ruberoid jms) välja arvatud õlgkatusele. () Erinevus on vaid päikesepaneelide kinnitustes. Igal katusetüübil on isesugused kinnitused.

 

Millise aja jooksul pärast dokumentide koostamist paigaldatakse päikesepaneelid minu kinnisvarale?

 

Elektrum tagab täisteenuse „võtmed-kätte“ põhimõttel: mitte ainult päikesepaneelide tarne ja paigaldamise kliendi asukohas, vaid ka kogu abi päikeseelektrijaama rajamisel kaasneva asjaajamisega: sobiva suurusega süsteemi arvutused, liitumise võrguettevõtjaga, kooskõlastused kohaliku omavalitsusega, jaama käikuandmise, samuti nõustamine erinevate riiklike toetuste saamiseks. Seega tagame oma klientidele enese toodetud elektri maksimaalse tarbimise, päikesepaneelide soetamise parima efektiivsuse ning võimalikult kiire paigaldamise. Päikese Klõps paneelikomplektide tarnimise, paigaldamise ja dokumentatsiooni vormistamise ning asjaajamise protsess alates kliendilepingu sõlmimisest kuni üleandmis-vastuvõtuakti allkirjastamiseni võtab aega kuni 3 kuud ja me tagame, et klienti hoitakse igast etapist kursis, pakkudes talle täielikku tuge.

Kui suur on üks päikesepaneel ja kui palju see kaalub?

 

Üks Premium paketi paneel katab 1,6 m2 (1623 x 986 x 35 mm) ja kaalub 18 kg.

Üks Value paketi paneel katab 1,62 m2 (1640 x 990 x 35 mm) ja kaalub 18,3 kg. 

Premium ja Value komplektid sisaldavad 10 kuni 90 päikesepaneeli, kuid erilahenduste puhul võib paneele olla ka rohkem.

 

Kas päikesepaneelid vajavad erihooldust?

 

Päikesepaneelid ei vaja regulaarset hooldust, sest vihm peseb nendelt tolmu ning lumi sulab kiiresti või valgub paneelidelt alla, kui need soojaks lähevad. Loomulikult on soovi korral võimalik päikesepaneele regulaarselt hooldada ja pesta, kasutades selleks sobivaid puhastusvahendeid ja -materjale.

Kas päikesepaneelide paigaldamiseks on võimalik taotleda ka riiklikku toetust?

Enne 31.12.2020 paigalatud kuni 50 kW päikeseelektrijaamadele maksab riik taastuvenergia toetust 53,7 €/MWh kohta 12 aasta vältel. 

 

 

 

Kas päikesepaneelid saab paigaldada päikesekollektorile lisaks? Kas neid saab koos paigaldada?

 

Süsteemid ei ole omavahel ühendatud, sest paneelid toodavad elektrit ja kollektorid soojusenergiat – seetõttu saab neid koos paigaldada.

 

Kui objektil on juba piksekaitsesüsteem või ülepingekaitsesüsteem, kas siis päikeseelektrijaamale tuleb paigaldada täiendav süsteem?

 

Jah, päikesepaneelid nõuavad täiendavat kaitset pikse ja ülepinge eest (juhul kui see ei sisaldu inverteris). Objektil juba olemasolevadsüsteemid ei kaitse päikesepaneele.