Elektrum Drive kutsub disainereid ja arhitekte looma Balti riikide esimest laadimisjaama disaini

Balti riikidesse ehitatakse järjest enam elektrisõidukite laadimisjaamasid, mis muudavad avalikku ruumi ka visuaalselt. Juhtiv laadimisjaamade võrgustik Elektrum Drive korraldab rahvusvahelise disainikonkursi, et luua ühtne säästlikkust esile toov disainikontseptsioon 90 suure võimsusega laadimisjaama jaoks. Projekt annab arhitektidele ja disaineritele ainulaadse võimaluse kujundada Balti riikide ilmet. Konkursi auhinna- ja hüvitisefond on 15 750 eurot.

Elektriautode laadimisjaamade võrgustik areneb Balti riikides kiiresti, andes avalikule ruumile hoopis uue ilme. Oma sektori juhina on Elektrum Drive’i eesmärk pakkuda Baltimaade laadimisjaamadele kvaliteetseid ja säästlikke disainilahendusi.

Selleks et edendada avaliku ruumi kvaliteeti nii, et funktsionaalsus oleks ühendatud modernsete disaininõuetega, korraldab Elektrum Drive laadimisjaamade visandikonkursi. Projekt mõjutab oluliselt Balti riikide ilmet, kuna disaini rakendatakse vähemalt 90 kohas. See annab valdkonna spetsialistidele võimaluse mõjutada kõigi kolme riigi välimust. Seetõttu kutsutakse rahvusvahelisel konkursil „Elektrum Drive’i elektrisõidukite laadimisjaamade disainikontseptsioon“ (Elektrum Drive electric vehicle charging station design concept) osalema arhitektuuribüroosid, maastikuarhitekte, disainereid ja üliõpilasi.

„Elektritransport on juba praegu meie elustiili jätkusuutlik osa. Nüüd on aeg pakkuda avalikes kohtades modernseid ja funktsionaalseid disainilahendusi. Elektrisõidukite laadimisjaam erineb täielikult fossiilkütuste tanklast, sest see pakub roheliseks transpordiks taastuvenergiat. Elektrum Drive’il on Baltimaade kõige ulatuslikum laadimisvõrk, millel on nähtavalt kõige suurem katvus, mistõttu otsime loomingulisi ja asjatundlikke partnereid, kellel on võimalus Läti ja Baltimaade ilmet kujundada,“ ütles ASi Latvenergo Balti elektrisõidukite laadimise direktor Ansis Valdovskis.

Konkursi eesmärk on luua ühtne disainikontseptsioon suure võimsusega laadimisjaamade jaoks. Jaama disainikontseptsiooni loomisel tuleb erilist tähelepanu pöörata:

- Elektrum Drive’i jaamade nähtavuse edendamisele,

- säästlikele ja paindlikele disainilahendustele,

- disaini funktsionaalsusele, et inimestel oleks seda mugav kasutada,

lisades eri maastikuelemente, näiteks varikatuseid, valgustatud püloone ja pinke, nii nagu on määratletud konkursireeglites.

Konkursi auhinna- ja hüvitisefond on 15 750 eurot. Konkursi võitjaga sõlmitakse 10 000 euro suurune koostööleping.

Esimese vooru auhinnad on järgmised:

  • 1. koht 3500 eurot,
  • 2. koht 1250 eurot,
  • 3. koht 1000 eurot.


Visandite esimene voor kestab 27. juunist kuni 11. augustini ja töid võetakse vastu elektroonilise hankesüsteemi LEIS kaudu numbri CA-7010/LE all.

Konkursi link asub SIIN.

Baltimaade avaliku laadimisturu liider Elektrum Drive plaanib sel aastal jõuda Baltimaades 800 avaliku laadimispunktini. See arv hõlmab esimesi kõige võimsamaid laadimisjaamasid, mille laadimisvõimsus on 300 kW. 2025. aasta lõpuks on Lätis ja Eestis kavas ehitada 90 suure võimsusega laadimisjaama, millest igaühes on neli ühenduspunkti ja mille jaoks korraldatakse disainikonkurss. 

Küsimuste korral võtke ühendust konkursi kontaktisikuga:
Elīna Červinska, Elina.Cervinska@latvenergo.lv