Augustikuu ühe kolmapäeva elektrihind tekitas kindlasti 4000 euro jagu paanikat ning hirmujudinaid tuleviku suhtes. Elektrihind tuleneb peaasjalikult pakkumisest, nõudlusest ja saadavusest. Vaatamata ka kõigile ponnistustele, olenemata kõigist asjalikest ideedest, jumalikust sekkumisest või tšakrate avamisest, elektrihinna tõusu vastu me täna ei saa.
Küll aga me saame iseenda elektritarbimist vähendada ning utiliseerida maksimaalse kasu nimel seda vähest elektrit, mida kasutame.

Alljärgnevalt toomegi välja lühikese kokkuvõtte elektrisäästmise nippidest tavalises majapidamises.

Kuidas säästa elektrit?

  1. Magamistuba - Kuna enamik (välja arvatud ühetoalises elavad inimesed) kasutavad magamistuba peaasjalikult vaid magamiseks, siis kõrge temperatuuri hoidmine seal on energia raiskamine. Uuringud on välja toonud, et palju parema une saab, kui temperatuur on toas 17 - 18 °C. Iga kraad sellest kõrgemal suurendab energiakulu 5% võrra, seega hoides seal temperatuuri 22 -23 °C on energia kulu 25% suurem. Kui on tarvis magamistuba värskuse nimel tuulutada, siis avage lühikeseks ajaks aken täielikult lahti. Nõnda tuuldub tuba kiiremini ning küttekeha ei pea niipalju tööd tegema, et kompenseerida temperatuuri muutust. 
  2. Vannituba - Ka vannituba leiab kasutust. Põrandasoojenduse olemasolul kasutage termoregulaatorit, et soojendus öösiti liigselt ei kuumeneks, ning seetõttu mõttetult energiat ei raiskaks. Pesemas on mõistlik käia dušši all, niiviisi on veekulu kordades väiksem, kui vannis vedeledes. Veelgi suurema säästu nimel reguleerige dušši all käimise aega. Hommikustel rutiinidel olgu selleks siis hambapesu või raseerimine - ärge jätke vett niisama jooksma. Selline tegevus võib küll tunduda marginaalse kuluna, kuid aja jooksul kokku liidetuna tuleb võrdlemisi suur. Jätkem või meelde, et hambaid pestakse mitu korda päevas või et mehed raseerivad end peaaegu ülepäeviti.
  3. Elutuba - Nimigi ütleb, et tegu on toaga, kus enamik pere suurema osa ajast veedab. Eks see ole muidugi iga pere enda teha, mis temperatuuri nad eelistavad, kuid optimaalse mugavuse tagamiseks piisab 20-22°C ning iga lisakraad tõstab jällegi energiakulu 5%. Ehk kui toome välja eelnevalt magamistoa puhul välja mainitud 5-kraadise erinevuse ning lisame siit veel paar kraadi, siis saame juba energia kuluks 30-35%, mis on märkimisväärne. Peaaegu igas elutoas on akende katmiseks, mõningatel juhtudel lausa maani ulatuvad kardinad, mis tihtipeale katavad radiaatori. Sellisel juhul on soojajaotus toas takistatud ning tuba võib olla oluliselt jahedam kui radiaator tegelikult välja annab. Veelgi hullem kui radiaatorile on diivan või mõni muu mööbliese ette lükatud. 
  4. Köök - Öeldakse ja üsnagi tõetruult, et köök on kodu süda. Energiakulu mõttes on köögis kõige suuremad "elektriröövlid" , näiteks külmik, elektriahi, veekeetja jne.Elektri säästmiseks köögis tuleks pisut hoopis investeerida uutesse ja energiasäästlikematesse kodumasinatesse. Olenevalt näiteks külmiku mudelist, siis vanema ja uuema külmiku energiakulu vahe võib olla üsnagi kolossaalne. Köögis toimub igasugune kokkamine, mis paratamatult tekitab soojust, seega seal kõrge temperatuuri hoidmine on ebavajalik raiskamine. Võttes arvesse eelnevat siis optimaalne temperatuur oleks 19-21 °C. 
  5. Koridoris on elektri säästmise seisukohalt oluline hoida kõik aknad ja uksed suletud, et soojus välja ei pääseks. Ka võtta tarvitusele abinõud vähendamaks soojakadu.

 

Lisaks eelmainitud kasulike nippide rakendamisele tuleks üle vaadata enda sõlmitud elektrileping. Kõige tähtsam on see, et mõistate, kas teil on kindel hind kogu lepingu periood (fikseeritud hind) või olete valinud börsipaketi ja peaksite iga tund oma tarbimist jälgima (vastavalt Nord Pool hinnale). Vajadusel saate mugavalt meie iseteeninduses paketti vahetada, Nordpool börsihinda jälgida ja muid toimetusi teha.