Soovid päikesepaneelide abil elektriarved alla tuua? Vaatame, millest nende paigaldamisel alustada

Elektrihinna tõus eelmisel aastal oli jahmatav ja pani paljusid koduomanikke mõtlema, kuidas elektriarvetelt kokku hoida. Üks võimalus on paigaldada kodu juurde päikesepaneelid. Millest aga alustada?

Elektrumi päikeseenergia lahenduste projektijuht Carmen-Carolain Lemet soovitab esimese asjana pöörduda teile teenust pakkuva võrguettevõtte poole ning täita liitumistaotlus. “Nii saab teada, kas teie soovitud piirkonnas on üldse vaba võimsust päikesejaama võrku ühendamiseks,” põhjendab Lemet.

Teine võimalus on Lemeti sõnul võtta ühendust päikesejaama pakkujatega, kes aitavad klienti liitumistaotluse täitmisel. Nad selgitavad esmalt välja, kui palju paneele on mõistlik soovitud asukohta panna ning vastavalt sellele aitavad küsida ka liitumispakkumist.

Ettevõtteid, kelle käest päikesepaneelide kohta infot küsida, on rohkem kui üks. “Oluline on jälgida, kellel on veidi ajalugu ette näidata ning võid kindel olla, et tööd teostatakse lõpuni,” selgitab Lemet. Näiteks Elektrum Eesti paigaldas eelmisel aastal ligikaudu 60 päikesejaama.

Taotluse menetlemine võib võtta aega

Kui on otsustatud koju päikesepaneelid paigaldada, siis tuleb arvestada ka ajakuluga. Lemeti sõnul sõltub siin väga palju sellest, kui kiiresti väljastatakse liitumistaotlus. “Hetkel on võrguettevõtetel liitumispakkumise väljastamise tähtaeg 15 kW inverteriga kuni 60 päeva,” ütleb Lemet.

Ajaplaneerimisel mängib rolli ka see, kui kiiresti kohalik omavalitsus päikesejaama ehitusteatise väljastab ning kas esineb täiendusi, mida soovitakse juurde – näiteks katuse kandevõime hinnang vms.

Kui jõuate juba päikesepaneelide valimiseni, siis tasub arvestada, et valik on päris lai. “Paneele on väga erinevaid, alustades värvist, mõõtudest ja lõpetades võimsusega,” kirjeldab Lemet.

Elektrum lähtub oma töös alati sellest, millise võimsusega päikesepaneelid tuleks kliendi kodu katusele paigaldada, et neist saaks kätte kõige rohkem kilovatte. “Maapaigalduse puhul kasutame üldiselt suurema võimsusega päikesepaneele, kuna seal ei tule üldjuhul ette, et ruum oleks piiratud,” selgitab Lemet. Katustel on aga ruum piiratud, mistõttu tuleb enne päikesepaneelide paigaldamist rohkem arvutusi teha.

Lemet räägib oma kogemusest, et sageli arvatakse, et katusel saab suurema võimsusega päikesepaneelidega rohkem kilovatte, kuid see ei pruugi alati tõele vastata. “Kuna tihtilugu sõltub palju katuse mõõtudest, siis võib juhtuda, et lõpptulemusena tuleb päikesejaama koguvõimsus suurem hoopis väiksemate päikesepaneelidega,” lisab Lemet. Seetõttu tasub paneele valides pidada nõu spetsialistidega.

Võimalusel tasub sobivad suunad kohe päikesepaneele täis panna

Lemet soovitab soojalt sobivad suunad võimalusel kohe päikesepaneele täis panna. “Hiljem päikesepaneelide osade kaupa juurde lisamine võib osutuda palju kulukamaks,” selgitab Lemet.

Muidugi mängib pargi võimsuse juures rolli ka see, kui palju klient elektrit tarbib. Siinjuures tasub mõelda, kui suur on hetkel keskmiselt aastas tarbitud kilovatt-tundide arv ning kui palju võib tarbimine aastate jooksul muutuda.

Lemet soovitab mõelda ka võimalusele elektrit võrku müüa. “Võrku müüdud elektri eest saab päikesepaneelide omanik tulu, mis on praeguste börsihindade juures kindlasti arvestatav lisatulu,” märgib ta.

Kui üle jäävat elektrit ei soovita võrku müüa, siis oleks vaja akusid, kuhu elekter talletada, küll aga tuleb arvestada, et praegu on akud üsna krõbeda hinnaga.

Kui soovid koduse päikeseelektrijaama pakkumist, siis võta ühendust meiega.