Hea teada: mida jälgida, kui hakkad oma koju päikesejaama paigaldama 

Päikesepaneelid on kuum vestlusteema. Millise kaldega peab olema katus? Millisesse ilmakaarde ei tasu päikesepaneele paigaldada? Mida tuleb jälgida, et päikesepaneelidest kodule maksimaalne kasu oleks?

Päikesepaneelid võib paigaldada ka sauna katusele

Elektrum Eesti päikeseenergia lahenduste projektijuht Carmen-Carolain Lemet nendib, et päris iga koht päikesejaama jaoks ei sobi. “Näiteks põhjapoolse kaldega katusel ei suuda päikesepaneelid toota maksimumi ning võivad pikapeale kogu süsteemi lõhkuma hakata,” räägib Lemet. Sellisel juhul saaks paneelid paigaldada ainult kaldkatuse ühele poolele. Samuti on ebasobivad alad ja hooned, mis asuvad varjulistes kohtades, näiteks on ümbritsetud kõrge metsaga. Ka seal ei suuda päikesejaamad suur võimsust saavutada.

Aga isegi kui elumaja ei sobi päikesepaneelide paigaldamiseks, ei tasu mõtet kohe nurka visata. Kui hoovi peal on mõni parema suunitlusega kõrvalhoone, näiteks kuur või saun, siis võib Lemeti sõnul paneelid paigaldada hoopis selle katusele.

Kontrolli katuse kandevõimet

Kui maja või kõrvalhoone on välja valitud, siis tuleb hinnata katuse kallet. Kõige ideaalsem kalle on 10–45 kraadi, siis on tootlikkus kõige suurem. Muidugi ei tähenda see, et lamekatusele ei saa päikesepaneele paigaldada nii nagu viilkatusele. Lamekatusel tuleb paneelid panna konstruktsiooni peale, mis hoiab neid sobiva kalde all, ning sellisel juhul on võimalik päikesepaneelidega katta kogu katus. “Oluline on jälgida, et päikesepaneelid päris lamedalt paigaldatud ei saa,” räägib Lemet.

Muidugi ei tohi päikesepaneele paigaldada läbimõtlemata: kui katus on täis päikesepaneele, siis on see arvestatav lisaraskus. Seetõttu tuleb juba projekteerimisel välja arvutada, kas katust kandvad konstruktsioonid kannaksid päikesejaama tekitatavat lisaraskust. Eriti oluline on seda kontrollida, kui paneelid tahetakse paigaldada mõnele vanale hoonele.

Miljööväärtuslikus piirkonnas elades varu aega

Tuleb arvestada, et kõikjal ei saa päikesepaneele päris oma soovide järgi paigaldada. Lemeti sõnul tuleb näiteks miljööväärtuslikes piirkondades arvestada, et päikesepaneelid läheksid kokku sealse miljööga. “See ei ole aga ületamatu takistus, alati on võimalus üle vaadata, mis tooni ja millise lahendusega päikesepaneele paigaldada,” selgitab Lemet.

Vahel esineb ka olukordi, kus oma soovist päikesepaneele paigaldada tuleb eelnevalt rääkida Muinsuskaitseametiga ning saada neilt vajalik kooskõlastus.

Aga nii miljööväärtuslikud kui ka muinsuskaitsealused piirkonnad ei tähenda, et päikesepaneelid jäävadki paigaldamata. “Üldjuhul on need lihtsalt punktid, mis pikendavad veidi ehitusteatise loa saamist. Päikesepaneelid saavad lõpuks ikkagi paigaldatud, kas siis kooskõlastades või paigaldades katusele sobiva erilahenduse,” räägib Lemet.

Kui soovid oma koju päikesejaama, siis võta ühendust meie spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse sinu kodule.