• Kadri Karnau
  • Elektrumi turundus- ja kommunikatsioonispetsialist

Miks ma peaksin ise elektrit tootma hakkama?

Rääkisin täna meie tootearendusjuhiga päikesepaneelidest. Tahtsin omale lõplikult selgeks teha, miks peaks üks inimene ise omale elektrit tootma hakkama? Elektrit saab ju raha eest osta ja see tuleb lihtsalt seina seest juhtmetest!

Elektrumi päikesepaneelide tootearendusjuht Emma Kask vastas minu tekkinud kõhklustele ja keerulisena tunduvatele küsimustele järgnevalt:

1. Kuidas see minu arveid mõjutab?

Aasta lõikes saab päiksepaneelidega elektriarve umbes poole väiksemaks.  Päriselt tähendab see seda, et suvekuudel on elektriarve tavaliselt 0 €. Füüsiliselt peab küll öösel elektrit juurde ostma ja selle eest maksma, aga päeval toodavad paneelid üle ning selle müügitulu eest makstakse öine tarbimine kinni. Nii koguneb ettemaksu ka sügiseks ja talveks.

2. Aga võrgutasud?

Tagasi müüdud elektri eest ei pea võrgutasu maksma. Päikesepaneelidest toodetud, kuid tarbimata ja tagasi müüdava elektrienergia eest ei ole vaja võrgule maksta ka aktsiisi ega taastuvenergia tasu. Hind kujuneb vastavalt börsihinnale. Väga lihtne!

3. Päikesepaneelid maksavad ju päris palju. Kas see tasub end ikkagi ära?

Meiega saad jaama omafinantseeringu osadeks jagada ehk maksta kuude kaupa. Nii hakkad elektriarvetelt kohe kokku hoidma. Elektrum pakub järelmaksu, millel on 0% intress, 0 € lepingutasu ja seda perioodiga kuni 60 kuud.

Pealegi, see investeering on püsiv ja kindla tootlusega. Lisaks annab see hoonele ka märkimisväärselt turuväärtust juurde.

4. Aga meid ootab ju ees pime aeg ja päikest jääb järjest vähemaks. Kas siis enamus aastast seisavad päikesepaneelid niisama ja ootavad suve?

Tõsi, kõige intensiivsem tootmine jääb ikkagi kevad-suve perioodi. Aga kas teadsid, et Eestis on päikesetunde rohkem kui nt Saksamaal? Muidugi, paneelide töötamisel  ei mängi rolli ainult päikesepaistelised ilmad, vaid piisab ka lihtsalt nähtavast valgusest

5. Aga kui mu majale langevad varjud?

Elektrum pakub päikesepaneelidele lisatootena optimeerijaid. Need aitavad oksa või muu eseme poolt tekitatud varju paneelidel terviksüsteemist eraldi lülituda. Nii saavad ülejäänud päikesepaneelid edasi enda maksimumi toota.

Optimeerijata oleks sellises olukorras terve päikesejaama toodang varjus oleva päikesepaneeli toodangu järgi väga minimaalne. Optimeerijaga tekib lihtsalt suurem sääst ja see tasub end varjude puhul kindlasti ära.

6. Millest mu elektriarved siis koosnema hakkavad?

Elektriarved koosnevad ikka samadest komponentidest nagu ikka. Maksta tuleb vaid siis kui oma tarbimine ületab jaama tootmise. Juurde tuleb ainult müügitulu osa, mis arvutatakse börsihinna järgi.

7. Kas päikesepaneelid vajavad ka pidevat hooldust?

Ei vaja. Oleks muidugi hea, kui näiteks peale viiendat tööaastat ka iga paari aasta järel spetsialist süsteemid üle kontrollib. Talvisel ajal ei ole vaja muretseda selle pärast, et lumi paneelide peale sajab. See toodangut väga oluliselt ei vähenda. Kevadetolmu peseb vihm ise maha. Eesti kliima suudab üsna hästi paneele puhtana hoida.

 

Ma ei küsinud paigaldamise ega kvaliteedi kohta, sest tean, et Elektrumis paigaldatakse paneelid hoolikalt valitud koostööpartnerite abil.

Elektrumi päikesekalkulaator aitab tasuvuse arvutamisel👉 Elektrumi päikesekalkulaator.

 

Päikesepaneelide paigaldamine on investeering tulevikku ja puhtamasse keskkonda.

Lülita paremaks!