Tartu Lõunakeskuses avati Elektrum Drive’i avalik elektriautode laadimisjaam

Elektrum arendab Balti riikide suurimat elektriautode avalikku laadimisvõrgustikku ning avas laadimisjaama Tartu Lõunakeskuses. Laadimisvõrgustikus Elektrum Drive on 2030. aastaks planeeritud avada rohkem kui 3000 laadimispunkti, millest ligi 1000 rajatakse Eestisse.

Eestis registreeritud elektrisõidukite koguarv läheneb 6000 elektriautole ning Elektrum valmistub elektriautode arvu märgatavaks kasvuks. Nii avati laadimisjaam Tallinnas mullu novembris ja avatakse tänavu Tartus ja Narvas. Käesoleval aastal lisandub Elektrum Drive’i laadimisvõrku ligi 100 laadimispunkti. 2027. aastaks on Eestisse planeeritud rajada 500 laadimispunkti ning kümnendi lõpuks ligi 1000, samal ajal rajatakse Balti riikides kokku rohkem kui 3000 laadimispunkti.

Andrus Liivand, Elektrum Eesti juhatuse liige: “Elektrisõidukite arv kasvab tempokalt ja peaks sel kümnendil saavutama märkimisväärse taseme. See eeldab meie poolt laiaulatusliku elektrisõidukite laadimisvõrgu rajamist, samuti tekivad uued ärivormid, mis pakuvad lisaks elektromobiilsuse teenusele erinevaid lisateenuseid. Prognoosid näitavad, et 2025. aastal võib Eestis olla ligi 17 000 elektrisõidukit, 2030. aastal aga on neid juba vähemalt 50 000. Ühes elektromobiilsusega laienevad ka laadimisvõimalused – 2030. aastaks on iga 10–15 elektriauto kohta vaja vähemalt ühte avalikku laadimiskohta. Seetõttu otsime aktiivselt partnereid ärikinnisvara omanike seast, et leida kohti uuenduslike laadimislahenduste kasutuselevõtuks.”

Tartu abilinnapea Raimond Tamme sõnul kaasneb elektriautode ulatuslikuma kasutuselevõtuga positiivne mõju igapäevasele elukeskkonnale, kuna väheneb välisõhu saastamine ning autoliikluse tekitatav müra. „Tartu linna strateegilistes plaanides oleme arvestanud elektrisõidukite osakaalu märkimisväärse tõusuga linnaliikluses. Mida rohkem on avalikus ruumis laadimisvõimalusi, seda agaramalt ka elektrisõidukeid soetatakse. Oleme varem erasektori vähese huvi tõttu linnavalitsuse tellimusel avalikke kiirlaadijaid kesklinna piirkonda paigaldanud, kuid õnneks on kasvav nõudlus teinud laadimisteenuse pakkumise erasektori jaoks piisavalt atraktiivseks,” lisas Tamm.

Astri Grupi nõukogu liikme ja jätkusuutlikkuse valdkonna juhi Silver Hage kinnitusel on elektriautode laadimistaristu edendamine oluline osa Astri Grupi rohestrateegiast. “Tartu Lõunakeskuse juurde rajatud Elektrum Drive’i laadijad on korralik täiendus Tartu laadimistaristule. Avalikel laadimispunktidel on oluline roll nii pikamaasõitudel kui ka elektriautode arvu kasvul. Lühiperspektiivis on aga takistusi kortermajade juures laadimisega. Laadijate olemasolu ostukeskustes on iseenesestmõistetav ning meie strateegia näeb ette kõigi Lõunakeskuse peasissepääsude ja kaubanduspargi teiste hoonete lähedale eri kiirusega laadijate paigaldamist. Laadimise ajal saab klient keskuses süüa, sisseoste teha ja aega veeta.”

Elektrum Drive’i kasutatakse mobiilirakenduse ehk äpi vahendusel, millega saab ostetud elektrienergia eest kohe tasuda. Rakendusega saab muuhulgas valida planeeritud laadimisaja pikkuse, et teised kasutajad näeksid, millal jaam on saadaval. Lisaks on võimalik planeerida teed laadimisjaamadeni, kasutades mobiilseadmes saadaolevaid navigatsiooniplatvorme, samuti ka tasuda kuupõhiselt.

Elektrum Drive’i äpid

Google Play
AppStore

Elektrum Eesti
Elektrum Eesti on energiamüügiga tegelev ettevõte, mis pakub klientidele lisaks elektrile ka maagaasi, päikeseenergiat, salvestus- ja küttelahendusi ning elektriautode laadimislahendusi Elektrum Drive’i kaubamärgi all.
Elektrum Eesti kuulub Latvenergo Gruppi, mis on juhtivaid energiatarnijaid ja rohelise energia tootjaid Baltikumis. Kontserni ettevõtted teenindavad Baltikumis kokku 740 000 klienti ja 60% kontserni energiatootmisest pärineb taastuvatest energiaallikatest.