Akuutne teema elektrihindade tõusu ümber kogub järjest enam tuure, sest börsipaketi valinud kliendid, saavad tavapärasest suuremad elektrienergia arved. Kuidas toimida, kui on valitud börsipakett ja saabus kallis elektriarve?

 

Börsipakett – mis see on?

Kui oled valinud börsipaketi, siis oled valinud toote, millel on päeval 24 erinevat tariifi, ühes kuus lausa 744 tariifi. Seega tasub end kursis hoida, millal on hinnad kõrgemad ja millal madalamad, et kuu lõpus ei tuleks ebameeldiva üllatusena keskmisest suurem elektrienergia arve.

 

Kust seda jälgida saab?

Börsihind on müüjatel sama ja jälgitav näiteks Nord Pool mobiilirakendusest ehk äpist või koduleheküljelt. Elektrumi-poolse börsihinna teavituse saab endale ka mugavalt tellida e-posti aadressile. Vastavalt eelistustele saab teavituse saamise eelnevalt seadistada ja tellida siit. E-postile tellitud börsihinnad on juba käibemaksuga.

Kui kasutada Nord Pool mobiilirakendust või netilehekülge, siis tasub meeles pidada, et sealsed hinnad on kuvatud Euroopa aja järgi ning käibemaksuta. Eratarbijal tuleb käibemaksu hind ise juurde arvutada. Lisaks tuleb Nord Poolis kuvatavad hinnad ümber teisendada.

Näiteks 150 EUR/MWh= 15 senti/kWh ja käibemaksuga lõplik hind 15X1,2(km) = 18 senti/kWh.

 

Kuidas tarbimist suunata saab?

Kõige lihtsam viis tarbimise suunamise alustamiseks on oma igapäevaste tegevuste kaardistamine.

Tasub vastused leida järgmistele küsimustele:

✔ Millal ma süüa teen?

✔ Millal ma pesu ja nõusid pesen?

✔ Millal veeboileris vett soojendan?

✔ Millal kütan?

✔ Millal elektrikerise tööle panen?

 

Sellised tegevused tuleks võimalusel suunata odavatele börshinnaga tundidele või vähendada tegevusi kallitel tundidel.

On olemas erinevaid tarbimise suunamise tehnikat, mis võimaldavad kliendile kodust eemal olles tehnikat sisse ja välja lülitada ning tarbimist odavamatele tundidele suunata. Elektrumi toodete valikus on selleks näiteks Tark Kodu seade.

 

Arvete tasumine

Arveid saate näha tasuda meie iseteeninduses elektrum.ee

Soovitame vaadata pangas üle püsikorralduse limiidid, et ei tekiks takistusi arvete tasumisel.

Need tarbijad, kes siiski on sattunud ajutiselt makseraskusesse elektriarvete tasumisel, siis palume Elektrumile endast aegsasti märku anda! Koos leiame võimaluse ning kõige raskemal perioodil saame arvete maksmist ajatada väiksemate osamaksete kaupa.

 

Energiakulude hüvitamine

Enne meie poole pöördumist kontrolli, kas sinu leibkond juba kvalifitseerub riigi poolt määratud energiakulude hüvitamisele. Rahandusministeerium on selleks välja töötanud kalkulaatori, mis on leitav siit.

Loe energiakulude hüvitamise kohta rohkem siit.