• Emma Kask
  • Tootearendusjuht - päikeseenergia lahendused
  •  

Päikeseelektrijaamad on jätkuvalt populaarsust koguv teema. Igal järgneval aastal paigaldatakse märkimisväärselt rohkem jaamu kui eelmisel. Maapaigaldused, viil- või lamekatused – oma päikesejaama saab paigaldada sisuliselt igale poole. Tähtis on, et paneelidele jääks piisavalt vaba pinda ning varjud segama ei hakkaks. 

Inimeste huvi päikeseelektrijaamade vastu on suur, kuid põhiliseks takistuseks lõpliku ostu sooritamisel on kujunenud küsimus – milliseks kujuneb päikesepaneelide tasuvus eramaja puhul?

Millest sõltub päikesepaneelide tasuvus?

 

Tasuvuse määrab kokkuhoid elektriarvetelt ning päikesepaneelide hind. Varasemalt mängis veel rolli riiklik taastuvenergia toetus, mis aitas suuremate jaamade omatarbimisest üle jäänud ja võrku tagasi müüdud elektrist raha juurde teenida.

Praktikas on aga jaama suurus majapidamise päevase tarbimise järgi ehitatud või katuse pindala tõttu piiratud. Nii tarbitakse kogu toodang ära ning võrku müük puudub või on minimaalne. See omakorda tähendab, et päikesepaneelide toetusega ei oleks tasuvusaeg oluliselt vähenenud.

See, et tarbitud elektri eest päikesejaama omanik maksma ei pea, on korralik kokkuhoid. Elektritarbimine on sõltumatu elektrihinnast, pea sama kallitest võrgutasudest, aktsiisist ja taastuvenergia tasust. Kui mingi ülejääk toodangus ikkagi peaks tekkima, siis müüakse see võrku tagasi börsihinnaga. Teatavasti on börsihinnad just kallimad päevasel ajal ehk kui inimesed tööl viibivad. Olulist rolli mängib ka see, et võrreldes eelmise aastaga on börsihinnad märgatavalt tõusnud.

Viimase aastaga on kodukontorite kasutamine teinud drastilise hüppe. Ei tundu, et see trend oleks vaibumas, sest inimesed on harjunud turvaliselt kodus töötama. See aga põhjustab päevase elektritarbimise suurenemise, mille katteks on päikesejaama rajamine ja sellelt kasu saamine just nüüd ideaalne valik. Päikesepaneelide tasuvusele saab kaasa aidata oma tarbimisharjumuste muutmine. Pesumasina või muu elektriseadme saab tööle panna just päevasel ajal, kui päikesevalgus on kõige intensiivsem. 

Kuidas kujuneb päikesepaneelide tasuvuse aeg?

 

10 kW võimsusega päikeseelektrijaam (umbes 30 paneeli) toodab Eesti oludes ligikaudu 9000 kWh elektrit aastas. Kodutarbijale paigaldatud ja õigesti dimensioneeritud jaama puhul tarbitakse ära vähemalt 70% toodetud elektrist. Üle jäänud osa elektrist müüakse võrku, mille ostab ära elektrimüüja, näiteks Elektrum Eesti. Sääst kodutarbijale tekib kokkuvõttes nii võrguteenuse tasudelt kui ka võrgust tarbimata elektrienergia arvelt. Päikesejaama rajamise investeeringu tasuvusajaks kujuneb nii orienteeruvalt 10-15 aastat. Päikesepaneelide garantiid tootlikkusele ulatuvad aga 30 aastani.

Päikesepaneelide tasuvusaja määrab aga peamiselt päikesepaneelide komplekti hind. Paarkümmend eurot nii väga suurt rolli ei mängi, kuid juba paarisajaeurone erinevus hinnas võib seda veidi mõjutada. Siin tuleb tähelepanu pöörata jaama komponentide maksumusele – kallimad musta värvi monokristallpaneelid, mis on suurema efektiivsusega või  tumesinistes toonides polükristallpaneelid, mille efektiivsuseprotsent veidi madalam, kuid hinnaklass on odavam. Päikesepaneelide hind sõltub paneeli valmistamise viisist. Monokristalli puhul on üks paneeli element ehk ruuduke lõigatud ühest ränikristallist. Polükristallil on ühe elemendi jaoks kasutatud mitmeid väikseid ränikristalli tükke, mis on kokku sulatatud.

Kaalu ka järelmaksu võimalust

 

Kui väljaminek päikesejaamale tundub esialgu liiga suur, siis saab kaaluda järelmaksuvõimalust. Et päikesepaneelide tasuvusaeg ei pikeneks, siis pakub Elektrum Eesti intressivaba ja lepingutasuta järelmaksu. Päikesepaneelide hind ei erine koheselt välja ostes ega järelmaksuga tasudes.

Finantseerimiskulude vähendamist saab aidata ka Elektrum Eesti päikesejaama soodustuse loos. Selleks tuleb sõlmida Päikese Klõpsu leping enne septembri lõppu ning võid võita 5000 € ulatuses raha tagasi. Võiduvõimalus tavalise lotovõidu kõrval on suur, sest osalejaid on vähem. Loe siit kuidas loosis osaleda.

Kui soovid personaalset konsultatsiooni ja hinnapakkumist, siis saada Elektrum Eestile julgelt päring. Pakume võtmed kätte lahendust ning teeme paigaldusprotsessi teie jaoks võimalikult mugavaks. Kiiresti tegutsedes  on võimalik veel terve suve päikesest maksimaalne toodang kätte saada!