Akuutne teema elektrihindade tõusu ümber kogub järjest enam tuure. Milline on käepäraseim ja kiireim viis, et end muutuvate elektrihindade tõusude ja langustega pidevalt kursis hoida ja oma tarbimist selle järgi suunata?

Börsipakett – mis see on?

Kui oled valinud börsipaketi, siis oled valinud toote, millel on päevad 24 erinevat tariifi, ühes kuus lausa 744 tariifi. Seega tasub end kursis hoida, millal on hinnad kõrgemad ja millal madalamad, et kuu lõpus ei tuleks ebameeldiva üllatusena keskmisest suurem elektrienergia arve.

Kust seda jälgida saab?

Börsihind on müüjatel sama ja jälgitav näiteks Nord Pool mobiilirakendusest ehk äpist või koduleheküljelt. Elektrumi-poolse börsihinna teavituse saab endale ka mugavalt tellida e-posti aadressile. Vastavalt eelistustele saab teavituse saamise eelnevalt seadistada ja tellida siit. E-postile tellitud börsihinnad on juba käibemaksuga.

Kui kasutada Nord Pool mobiilirakendust või netilehekülge, siis tasub meeles pidada, et sealsed hinnad on kuvatud Euroopa aja järgi ning käibemaksuta. Eratarbijal tuleb käibemaksu hind ise juurde arvutada. Lisaks tuleb Nord Poolis kuvatavad hinnad ümber teisendada.

Näiteks 150 EUR/MWh= 15 senti/kWh ja käibemaksuga lõplik hind 15X1,2(km) = 18 senti/kWh.

Kuidas tarbimist suunata saab?

Kõige lihtsam viis tarbimise suunamise alustamiseks on oma igapäevaste tegevuste kaardistamine.

Tasub vastused leida järgmistele küsimustele:

  • ✔Millal ma süüa teen?
  • ✔Millal ma pesu ja nõusid pesen?
  • ✔Millal veeboileris vett soojendan?
  • ✔Milal elektrikütte sisse panen?
  • ✔Millal elektrikerise tööle panen?
  • jne
  •  

Sellised tegevused tuleks võimalusel suunata odavatele börshinnaga tundidele või vähendada tegevusi kallitel tundidel.

On olemas erinevaid tarbimise suunamise tehnikat, mis võimaldavad kliendile kodust eemal olles tehnikat sisse ja välja lülitada ning tarbimist odavamatele tundidele suunata. Elektrumi toodete valikus on selleks näiteks Tark Kodu seade.

Just praegu on hea aeg päikesepaneelide rajamiseks, sest kõrge elektrihinna tõttu on saab tasuvusaeg eelmise aastaga võrreldes tunduvalt lühemaks osutuda. Mikrotootjana teenib kõrgemate elektrihindade tõttu elektrienergiat võrku tagasi müües ka palju suuremat tulu.

Kõige odavam elekter on siiski tarbimata elekter. Seega soovitame ka üle vaadata kõik võimalused, kus me ei peaks tarbima. Siinkohal saab aidata meie energiaefektiivsuse tuur, mis annab näpunäiteid, kuidas elektrit tõhusamalt kodus kasutada.