06.10.2021

 

Viimastel kuudel on elektrienergia hinnad Eestis püsinud ajalooliselt kõige kõrgemal tasemel! Sama olukord on Euroopas üldisemalt ning analüütikute ja ekspertide sõnul energiahindade rekordiline tõus ei rauge veel niipea. Talvekuudel võib koos külmalainetega oodata uusi järske tõuse ka Eestis. 

Ühisel elektriturul elektri hind ei olene ainult Eestis asuvatest elektrijaamadest. Baltikumis oleme riikidevaheliste elektrikaablite kaudu ühendatud Skandinaavia ja Lääne -Euroopa riikidega, seega mõjutavad elektri börsihindu Eestis tugevalt ka teiste riikide tingimused, eriti hea ja suhteliselt odava tuule- ja hüdroenergia kättesaadavus Skandinaavias.

Mis on praeguste kõrgete elektrihindade peamised põhjused?

 

1. Ebasoodsad klimaatilised ja hüdroloogilised tingimused, mis on Skandinaavias tekitanud puudujäägi hüdrobilansis.

See tähendab, et järjest vähem odavat hüdroenergiat on saadaval suurenenud tarbimisnõudluse olukorras maailmamajanduste taastumise tõttu. Samal ajal on pikaleveninud tuulevaiksete ilmade tõttu puudus tuuleenergiast.

2. Maagaasi kõrge nõudlus ja rekordkõrge hind.

Mitmete asjaolude tõttu on Euroopas maagaasi pakkumine täna piiratud ja gaasihoidlate täitumine viimase 10 aasta madalaim, see kõik mõjutab maagaasi hinda ka suurtarbijatele, kes toodavad elektrit maagaasi kütusena kasutavates koostootmisjaamades. Maagaasi kallinemine on omakorda mõjutanud süsinikukvootide ja kivisöe hinda, millest toodetakse elektrit soojuselektrijaamades.

3. Saastekvootide (CO2) hindade märkimisväärne tõus.

Kuna Euroopa Liit on pikaajalises plaanis võtnud suuna kliimaneutraalsuse saavutamise suunas, siis CO2-eesmärgid on karmistunud ning saastekvootide hinnad on tõenäoliselt jätkuvalt kallid ka tulevikus. See tõstab aga jätkuvalt elektrihindu, eriti elektritarbimise tipptundidel, kui kasutusele võetakse saastavamad fossiilkütustel põhinevad jaamad.

4. Tootmisseadmete hooldustööd tuumajaamades takistavad ligipääsu tuumaelektri kasutamisele.

 

Elektribörsi toimimise omapära on selles, et see tootmisviis, mis pääseb turgu teenindama viimasena, määrab lõpuks elektrienergia turuhinna – ehk siis hüdro-, tuule-, päikese-, tuuma- või soojuselektrijaamades toodetud elekter. Viimastel kuudel on turgu teenindama pääsenud just kõige saastavamad fossiilkütustel põhinevad soojuselektrijaamad, mille tootmise omahinnale lisandub veel omakorda rekordkõrge saastekvootide tasu.

   Nord Pool elektribörsi hinnad Eesti hinnapiirkonnas (€/MWh)

Mis võimalused on täna kodutarbijal, et hoida elektrikulud kontrolli all?

 

Keskmine Eesti majapidamine tarbib aastas umbes 3 000 kilovatt-tundi elektrit. Oma majas elades on see keskmiselt aga 10 000 kilovatt-tundi aastas.

Tee endale selgeks, milline on sinu kodu tegelik energiatarbimine ja säästupotentsiaal.

Nii kodu- kui ka äritarbija poolelt vaadates, siis kindlasti pakub arukas energiatarbimine praegu palju suuremat säästupotentsiaali võrreldes eelneva madala elektrihinnaga. Kui leiad kokkuhoiukohti ja säästad tarbides vähemalt ühe kilovatt-tunni, mõjutab see su elektriarvet kolmekordselt. Säästetud elektrienergia võrra väheneb makstav võrgutasu, elektriaktsiis ja taastuvenergiatasu.

Nord Pool elektribörsil kujuneb hind iga tunni kaupa. Kuna tunnihinnad on aegsasti ette teada, siis oma tarbimist saab paindlikult nihutada odavama hinnaga tundidele. Elektribörsi tunnihindade liikumise teavituse saab endale tellida Elektrumist siit või jälgida päev-ette tunnihindu otse Nord Pool mobiilirakendusest (leiad Google Play või App Store'st)

Tarbimise suunamiseks on mugav kasutada kodujuhtimisseadmeid, erinevaid salvestuslahendusi (akupank) või kõige paremal võimalusel hakata ise elektritootjaks. Päikesepaneelid katusele või maapinnale on kindla tootlusega ja püsiv investeering. Aasta lõikes saab päiksepaneelidega oma kodu elektriarve umbes poole väiksemaks. Elektrumi Tark Kodu lahenduse kohta vaata siit ja Päikese Klõps päikeseenergia lahenduste kohta vaata siit.

Elektrit peamise kütteallikana kasutavaid kodutarbijaid Eestis on õnneks keskmisest vähem. Tänapäeval on võimalik elektrikütte asemel kasutada palju kuluefektiivsemaid lahendusi, näiteks õhksoojuspumbad või maaküte (kortermajades kaugküte). Soojuspumpade kohta vaata siit.

Eramutes on üsna tavapärane, et kasutakse mitmesaja liitrilist elektrilist veeboilerit, mis 3-4 liikmelise pere puhul võib tähendab ainuüksi 500-600 kWh tarbimist kuus ehk kuni poole eramu kogu kuutarbimisest. Ainuüksi elektriboileri tarbimise juhtimisega võib saavuta 20 kuni 30% energiasäästu, mugavuses oluliselt kaotamata. Boileri puhul ei pea soojendatav vesi olema tulikuum, piisab ka temperatuurist 50-55 kraadi ja seejuures väheneb ka katlakivi teke, mis mõjutab samuti boileri energiatarbimist.

Korterites ja radiaator-küttesüsteemiga eramutes on üsna tavapärane elektriline põrandaküte märgades ruumides ja vannitubades. Seda reguleerides madalamale temperatuurile on samuti väga lihtne viis täiendavaks kokkuhoiuks. 

Tänapäeva majapidamistes on palju erinevaid elektroonilisi seadmeid, mis on pidevalt ooterežiimil ja tarbivad elektrit mitte ainult aktiivse kasutamise ajal, vaid pidevalt. Ooterežiimil olevate seadmete tarbimine võib aga moodustada juba märgatava osa kogu elektriarvest. Lülita need parem välja!

Vaata üle oma elektripakett ja vaheta see vajadusel.

Börsihinnaga elektripakett on olnud Eesti kodutarbijate lemmik alates elektrituru avanemisest 2013 aastal. Pikema aja jooksul on börsipakett olnudki tarbijale kõige soodsam lahendus, see on ka kõige lähemal tegelikule turuhinna tasemele. Lühiajaliselt peab olema siiski valmis ka kõrgema hinnaga perioodideks ning tänaste ja tulevaste hinnatasemete juures, mis oluliselt rohkem kõiguvad erinevatel tundidel, eeldab see börsipaketi valinud tarbijalt ka aktiivsemat osalemist oma tarbimise juhtimisel ja kohandamisel.

Kui pole soovi oma tarbimist suunata ja börsi jälgida, siis tasub mõelda fikseeritud hinnaga elektripaketile. See pakub hinnakindlust mitmeks aastaks, kusjuures kodutarbijatele on elektripaketi vahetus Elektrumis alati tasuta. Väiksemale tarbijale sobib hästi ka 1-tariifne pakett, suuremale 2-tariifne (päeval ja öösel erinevad hinnad).

Kui kaaluda hinna fikseerimist vastu talve, kui elektrihinnad on kõrgemal tasemel, siis kodutarbija ei pea muretsema, kevadel saab selle vajadusel uuesti börsihinnaga paketile tagasi vahetada. Elektrumi elektripakettide kohta vaata siit.

Et elektriarveid 100€ võrra väiksemaks saada, on võimalus osaleda ka Elektrumi erakliendi sügiskampaanias. Iga kampaaniaperioodi jooksul soetatud lisatoode annab juurde veel 10 lisahäält loosimisel. Vaata siit.